ODBIORNIK RADIOWY

Strojenie odbiornika

Większość odbiorników po odnowieniu wymaga zestrojenia obwodów indukcyjnych lub samej kontroli poprawności ich działania.

Sprzęt

Aby odbiornik radiowy odbierał prawidłowo odpowiedni zakres częstotliwości z poprawną czułością należy zastosować odpowiedni sprzęt pomiarowy.

Dla zastosowań czysto amatorskich sprzęt nie musi być z „górnej półki” ale dla ułatwienia sobie życia i dla „fachowości” swoich działań przynajmniej generator sygnałowy w.cz. powinien być o dobrych parametrach.

W moim warsztacie na przestrzeni lat używałem paru różnych generatorów, królowały głównie radzieckie urządzenia (cena i dostępność) ostatni, który używałem to polski generator PG 19, ale po latach ustawicznego użytkowania przyszedł czas na zmiany.

 

Szukając nowoczesnego rozwiązania trafiłem na generator DDS 150 MHz firmy „AMBM”

spełnia on wszystkie moje założenia co do obsługi i parametrów urządzenia.

Oprócz oczywistych a i dobrych parametrów posiada bardzo przydatne komórki pamięci w których zaprogramowałem podstawowe częstotliwości potrzebne do strojenia odbiorników, prosta obsługa szybki dostęp do częstotliwości, mała zawartość harmonicznych, swobodna konfiguracja, w obrębie częstotliwości, modulacji AM/FM, napięcia wyjściowego.

Jest to produkt Polski (a wspierajmy polską myśl techniczną) w przystępnej cenie,

polecam dla amatorów i profesjonalistów.

Szczegółowe parametry można obejrzeć na stronie producenta: www.ambm.pl.

 

Strojenie

Króciutko o sposobie strojenia na podstawie odbiornika Pionier.

Pierwszą czynnością jest zestrojenie stopnia pośredniej częstotliwości 465 KHz, w tym celu należy podpiąć generator sygnału w.cz. (465KHz z modulacją AM) poprzez kondensator kilka set piko np. 200-300pF do siatki pierwszej pierwszej lampy UCH 21, w razie problemów ze znalezieniem punktu rezonansowego filtrów można podpiąć się z sygnałem na pierwszą siatkę drugiej lampy UCH21 i najpierw zestroić drugi filtr P.cz.

W warunkach amatorskich można stroić odbiornik na słuch, ale wygodniej i dokładniej jest zastosować analogowy, wskazówkowy woltomierz m.cz. podłączony równolegle z głośnikiem radia i stroić obwody na maksymalne wychylenie wskazówki miernika.

Następnie należy przystąpić do zestrojenia heterodyny i obwodów W.cz. na poszczególnych zakresach fal.

Sygnał z generatora W.cz. z modulacją AM należ doprowadzić do wejścia antenowego stosując „sztuczną antenę” lub poprzez kondensator np. 330pF

 

Dla odbiornika Pionier są to następujące częstotliwości:

Długie:

175 KHz (1700m) i 375 KHz (800m)

Średnie:

600 KHz (500m) i 1400 KHz (214m) ew. 1000 KHz

Krótkie:

6 MHz (50m) i 15,2 MHz (20m)

Mając pokrycie częstotliwości z odpowiednimi punktami na skali można zestroić obwody W.cz. radia w tych samych punktach co heterodynę i stroimy na „max” wychylenia miernika. Pamiętając, że niskie częstotliwości stroi się rdzeniami cewek a wysokie trymerami.

UWAGA!!!
Radioodbiornik Pionier jak i wiele innych jest zasilany bezpośrednio z sieci energetycznej, aby nie doszło do uszkodzenia sprzętu pomiarowego i co istotniejsze do porażenia prądem elektrycznym konieczne jest zastosowanie transformatora separującego od sieci zasilającej !!!